Simplifee prócz tego, że skraca proces analizy wartości honorarium w kontekście złożoności projektu oferuje wiedzę na temat wartości prac projektowych, pozwala na ich racjonalną ocenę - przez to wpływa na jakość środowiska pracy architekta oraz jakość jego produktu.
Zlecę projekt nie za miliony!
Zainspirował mnie powyższy tytuł, często można go zobaczyć na forach okupowanych przez architektów oraz potencjalnych klientów. Zastanawiałem się co to jest projekt ‘nie za miliony’? Pewnie tani, taki przyjazny dla kieszeni inwestora. Wyobrażenie o wartości prac projektowych jest zupełnie inne w przypadku pracowni projektowych wieloosobowych, jednoosobowych działalności gospodarczych oraz inwestorów. O ile Ci pierwsi to często świadome podmioty, fakt, że radzą sobie wciąż na rynku świadczy o skuteczności i sprawności menadżerów. Często rozumieją skalę przedsięwzięcia, nakłady jakie będą musieli ponieść, a także zdają sobie sprawę ze złożoności i specyfiki zadań, których się podejmują. W zdecydowanej większości wyceniają swoją pracę na poziomie minimów wynikających z regulaminów honorariów, co zapewnia im niewielkie marże, płynność finansową, zdolność do zatrudniania, rozwój i pracę na nowoczesnych narzędziach. Ci którzy ulegli pokusie zrobienia ‘taniej’, nie za miliony często borykają się z problemami związanymi z kondycją finansową firmy. O ile taki przypadek zdarza się okazjonalnie – wydarzenie takie staje się bolesną lekcją, która turbuje ale nie zabija, pozwala przetrwać podmiotowi, wyczula na rzetelne programowanie procesów dbanie o budżet i skuteczniejsze prowadzenie działalności w przyszłości. Jeśli praktyka staje się codziennością rokowania wobec takiej firmy są złe. Dla małych pracowni, jednoosobowych działalności gospodarczych zaniżanie cen to narzędzie pozwalające na konkurencję na rynku. Podobnie jak w przypadku firmy wieloosobowej, w dłuższej perspektywie czasowej prowadzi to do śmierci podmiotu. Z kolei inwestor zawsze musi mieć najtaniej. Tyle, że to architekci tworzą swój rynek wartości prac projektowych, i to od nas zależy jego kształt, od nas zależy co może oznaczać ‘taniej’. Stosowanie Regulaminów Honorarium, zasad wynikających z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury nawet na poziomach minimalnych gwarantuje bezpieczeństwo pracowni – to powinien być cel środowiska, w realizacji tego zadania powinny nas wspierać Izby Okręgowe, KRIA a także wszelkie Stowarzyszenia i organizacje zrzeszające architektów różnej maści. ‘Taniej’ winno oznaczać poziom minimalny w kontekście przytoczonych normatywów, a nie połowa czy też mikroprocent tych wartości. Inwestor to zrozumie jeśli uwiarygodnimy mu proces i zakres nakładów z nim związanych. Dzisiaj robocizna murarza (roboczogodzina) jest lepiej wyceniana niż architekta, który obiekt zaprojektował, a kompetencje obu są polarnie różne. Dla przykładu podam iż obiekt o powierzchni 150sqm w zakresie robót murarskich można zrealizować za 50 000pln przez 2 miesiące (2-4 ludzi). Ten sam obiekt projektuje się (wraz z dokumentacją wykonawczą oraz pozyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę) w 4 miesiące, a uczestniczą w tym 4 branże (4-6 inżynierów) – wynagrodzenie wg RH winno sięgać 50 000pln, jednak rynek oferuje taką usługę często za kwoty mniejsze niż 20 000pln.
Gdybyśmy zadbali o wyceny oparte o Regulaminy Honorarium nie musielibyśmy, by przetrwać, brać wszystkich zleceń które do nas trafiają. Wystarczyłoby nam 30% tego. Pracowalibyśmy pod mniejszą presją czasu, za lepsze wynagrodzenie. W ten sposób uwolnilibyśmy 70% zadań, które na podobnych zasadach obsłużyłyby inne podmioty.
Konstatując: projekt nie za miliony winien oznaczać taniej ale w granicach wartości wynikających z normatywów, a wtedy zakupimy nowoczesne oprogramowanie, utrzymamy zespoły godziwie je wynagradzając, będziemy się szkolić i stworzymy pracownie konkurujące globalnie – czego sobie i kolegom życzę.
Poniżej linki do RH z 2006r.
http://www.izbaarchitektow.pl/pliki/regulamin_honorariow_architekta_2006.pdf
RH 2002r.
http://www.izbaarchitektow.pl/pliki/regulamin_honorarium_architekta-opracowanie_krajowej_rady_ia_2002.pdf
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2004r.
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20041301389/O/D20041389.pdf
WarsztatArchitekta i Simplifee:
https://www.warsztatarchitekta.pl/vademecum/kalkulator-wycen-prac-projektowych
lub prościej
www.simplifee.pl